Yan taraftaki kutucuktan site içerisinde arama yapabilirsiniz...→→→→→→→→

 

Haber/Olay

Bilim ve Teknoloji Dünyasından Haberler Olaylar

Uğur Böceği Yaprak Bitine Karşı

Özellikle sebze ve meyvelere zarar veren organizmaların başında gelen yaprak biti ile mücadele kapsamında halk arasında uğur böceği olarak da bilinen ‘gelin böceği’ üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar olumlu sonuçlar veriyor.

Biyolojik Mücadelede İplik Solucanı Kullanacaklar

Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü’nde yapılan çalışmalar sonucunda üretilen iplik solucanı ilaçsız ve organik tarımda kullanılabilecek. Türkiye’deki bütün arazi şartlarında hayatta kalan solucanının seri üretimine 2- 3 yıl içince geçilmesi planlanıyor.

Organik tarımda, biyolojik mücadele içim kullanılmaya çok uygun bir tür olan iplik solucanı, Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü’nde yürütülen çalışmalar sonucunda üretildi.

Ülkemizde 2221 Bitki Türü Tehdit Altında

Ülkemiz biyoçeşitlilik açısından çok zengin bir ülke olmasına karşılık çeşitli sebeplerden dolayı bu biyolojik çeşitliliğimizi yavaş yavaş kaybetmekteyiz. Bugün itibariyle ülkemizde nesli tehdit altında olan tam 2221 bitki türü bulunmaktadır.

Yeni Bitki Türü Keşfedildi: İzmir Çanı


Yeni Bitki Türü Keşfedildi: İzmir Çanı

Ege Üniversitesi Biyoloji bölümü Botanik Bahçesi ve Herbaryum Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Yıldırım tarafından kaya üzerinde tespit edilen bitkiye "İzmir çanı (Campanula leblebicii (Campanulaceae))" adını verildi.

Yeni Örümcek Türü - Günselorum

Yakın Doğu Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Kıbrıs Yaban Hayatı Araştırma Enstitüsü araştırmacıları Yakın Doğu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Proje Koordinasyon Kurulu (BAP) tarafından desteklenen “Kuzey Kıbrıs’ın Örümcekleri” adlı proje kapsamında adanın kuzeyinde yürüttükleri arazi çalışmaları neticesinde yeni bir örümcek türü buldu.

Kuyrukları Birbirine Dolanan 6 Sincap Ağaçta Mahsur Kaldı :)

Amerika'nın Nebraska eyaletinde 6 yavru sincabın, reçineye bulanan kuyrukları birbirine kördüğüm olmuş vaziyette bir ağaçta mahsur kalması görenleri hayrete düşürdü. Bölgede görevli vahşi hayat yetkililerinin 'çılgın bir olay' diye nitelendirdiği olayda, sincaplar anesteziyle uyutularak birbirinden ayrılabildi.

Amerika'nın Nebraska eyaletinde, kuyrukları reçineye bulandıktan sonra birbirine dolaşıp kördüğüm olmuş halde ağaçta mahsur kalan 6 yavru sincabın hali, görenleri şaşırttı.

Muğla'da Karakulak Ölü Bulundu

Türkiye’de sayısı çok az olan Karakulak adıyla bilinen yabani kedi türü, Muğla’nın Seydikemer ilçesinde yol kenarında ölü olarak bulundu.

Bayır Mahallesi’nde yaşayan ve yol kenarında ölü hayvanı gören Süleyman Zeytincioğlu, durumu Seydikemer Orman İşletme Müdürlüğü’ne bildirdi. Haber verilmesi üzerine Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Fethiye Meslek Yüksekokulu, Çevre Koruma Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yasin İlemin, hayvan üzerine inceleme yaptı.

Dr. Yasin İlemin, ölü olarak bulunan Karakulak’ın bir dişi olduğunu söyledi.

Yeni Dinozor: Soriatitan golmayensis

İspanyol fosilbilimci Rafael Royo ve ekibi Soriatitan golmayensis adını verdikleri yeni bir dinozor türü keşfetti. İspanya’nın Soria bölgesinde bulunan fosilin otçul bir dinozor türüne ait olduğu belirtildi. Fosilbilimciler dinozora ait bir diş, üç kaburga kemiği, kuyruğuna ait bir kemik parçası, bacak ve kalça kemikleri buldular. Uzunluğu on dört metre kadar olan dinozorun yaklaşık yüz otuz milyon yıl önce yaşadığı düşünülüyor.


Kaynak: Bilim Çocuk Dergisi - Ekim 2017

Soriatitan golmayensis

Ihlamur Ağacından Su Arıtıcısı

ABD’deki Maryland Üniversitesinden bir grup mühendis, suyu arıtmak için odundan yararlandılar. Araştırmada mühendisler ıhlamur ağacından aldıkları odun kesitine paladyum adı verilen bir madde emdirdiler. Daha sonra belirli bir miktar suyun içine zehirli bir boya karıştırdılar. Bu karışımı odun kesitinin üzerine damlattıklarında karışım, odunun içindeki doğal kanallarda ilerlerken içeriğindeki zehirli boya, paladyum tarafından tutularak sudan ayrıştı.

Kurbağa Derisinden Grip İlacı

ABD’deki Emory Aşı Merkezi ve Hindistan’daki Rajiv Gandhi Biyoteknoloji Merkezinden bilim insanları Hindistan’ın güneyinde yaşayan Güney Hindistan kurbağaları üzerinde bir araştırma yaptı. Bu kurbağaların derisinden salgılanan mukusun içeriğinde peptit adı verilen protein parçaları bulunuyor. Bu peptitlerin kurbağalarda bakterilere karşı savunma amacıyla kullanıldığı biliniyordu. Bu araştırmada bunların bazı virüslere, örneğin grip virüsüne karşı da etkili olduğu bulundu.

Güney Hindistan Kurbağası

Sayfalar

Online

There are currently 0 users online.