Yan taraftaki kutucuktan site içerisinde arama yapabilirsiniz...→→→→→→→→

 

Haber/Olay

Bilim ve Teknoloji Dünyasından Haberler Olaylar

Yeni Örümcek Türü - Günselorum

Yakın Doğu Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Kıbrıs Yaban Hayatı Araştırma Enstitüsü araştırmacıları Yakın Doğu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Proje Koordinasyon Kurulu (BAP) tarafından desteklenen “Kuzey Kıbrıs’ın Örümcekleri” adlı proje kapsamında adanın kuzeyinde yürüttükleri arazi çalışmaları neticesinde yeni bir örümcek türü buldu.

Kuyrukları Birbirine Dolanan 6 Sincap Ağaçta Mahsur Kaldı :)

Amerika'nın Nebraska eyaletinde 6 yavru sincabın, reçineye bulanan kuyrukları birbirine kördüğüm olmuş vaziyette bir ağaçta mahsur kalması görenleri hayrete düşürdü. Bölgede görevli vahşi hayat yetkililerinin 'çılgın bir olay' diye nitelendirdiği olayda, sincaplar anesteziyle uyutularak birbirinden ayrılabildi.

Amerika'nın Nebraska eyaletinde, kuyrukları reçineye bulandıktan sonra birbirine dolaşıp kördüğüm olmuş halde ağaçta mahsur kalan 6 yavru sincabın hali, görenleri şaşırttı.

Muğla'da Karakulak Ölü Bulundu

Türkiye’de sayısı çok az olan Karakulak adıyla bilinen yabani kedi türü, Muğla’nın Seydikemer ilçesinde yol kenarında ölü olarak bulundu.

Bayır Mahallesi’nde yaşayan ve yol kenarında ölü hayvanı gören Süleyman Zeytincioğlu, durumu Seydikemer Orman İşletme Müdürlüğü’ne bildirdi. Haber verilmesi üzerine Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Fethiye Meslek Yüksekokulu, Çevre Koruma Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yasin İlemin, hayvan üzerine inceleme yaptı.

Dr. Yasin İlemin, ölü olarak bulunan Karakulak’ın bir dişi olduğunu söyledi.

Yeni Dinozor: Soriatitan golmayensis

İspanyol fosilbilimci Rafael Royo ve ekibi Soriatitan golmayensis adını verdikleri yeni bir dinozor türü keşfetti. İspanya’nın Soria bölgesinde bulunan fosilin otçul bir dinozor türüne ait olduğu belirtildi. Fosilbilimciler dinozora ait bir diş, üç kaburga kemiği, kuyruğuna ait bir kemik parçası, bacak ve kalça kemikleri buldular. Uzunluğu on dört metre kadar olan dinozorun yaklaşık yüz otuz milyon yıl önce yaşadığı düşünülüyor.


Kaynak: Bilim Çocuk Dergisi - Ekim 2017

Soriatitan golmayensis

Ihlamur Ağacından Su Arıtıcısı

ABD’deki Maryland Üniversitesinden bir grup mühendis, suyu arıtmak için odundan yararlandılar. Araştırmada mühendisler ıhlamur ağacından aldıkları odun kesitine paladyum adı verilen bir madde emdirdiler. Daha sonra belirli bir miktar suyun içine zehirli bir boya karıştırdılar. Bu karışımı odun kesitinin üzerine damlattıklarında karışım, odunun içindeki doğal kanallarda ilerlerken içeriğindeki zehirli boya, paladyum tarafından tutularak sudan ayrıştı.

Kurbağa Derisinden Grip İlacı

ABD’deki Emory Aşı Merkezi ve Hindistan’daki Rajiv Gandhi Biyoteknoloji Merkezinden bilim insanları Hindistan’ın güneyinde yaşayan Güney Hindistan kurbağaları üzerinde bir araştırma yaptı. Bu kurbağaların derisinden salgılanan mukusun içeriğinde peptit adı verilen protein parçaları bulunuyor. Bu peptitlerin kurbağalarda bakterilere karşı savunma amacıyla kullanıldığı biliniyordu. Bu araştırmada bunların bazı virüslere, örneğin grip virüsüne karşı da etkili olduğu bulundu.

Güney Hindistan Kurbağası

Elektrik Üreten İplik Üretildi

ABD’deki Teksas Üniversitesi ile Güney Kore’deki Hanyang Üniversitesinden bir grup araştırmacı, elektrik üreten bir iplik geliştirdi. Yalnız bu ipli k bildiğimiz iplik gi bi pamuk ya da yün gibi malzemelerden değil, karbon nanotüp adı verilen çok ince bir malzemeden yapılmış. Çok iyi bir iletken olan karbon nanotüplerden yapılan bu ipi tuzlu suya batırdıklarında ve gerip gevşetti klerinde ipin elektrik ürettiğini gördüler. Hatta bu elektrik enerjisiyle küçük bir lambayı yakmayı başardılar. Bu yolla mekanik enerjiden elektrik enerjisi elde edebi ldiklerini kanıtladılar.

Güneş Fırtınası Radyasyonu Artırdı

Güneş Fırtınası Nedeniyle Mars Yüzeyindeki Radyasyon Miktarı Arttı

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından 2013 yılında Mars’ın yörüngesine MAVEN adlı bir uzay aracı gönderildi. Bu araç sayesinde elde edilen son bilgilere göre Mars yüzeyi, 12 ve 13 Eylül 2017 tarihlerinde güneş fırtınası nedeniyle yüksek düzeyde radyasyona maruz kaldı. Bilim insanları bu tür fırtınaların Mars atmosferi üzerindeki etkilerini araştırıyor.

Kuşlar Oynayarak Öğreniyor

ABD’deki York ve St. Andrews üniversitelerinden araştırmacılar Yeni Kaledonya kargaları ve kea papağanları üzerinde bir araştırma yaptı. İki kuş türünün de yer aldığı iki ayrı grup oluşturulan bu araştırmada, birinci gruptaki kuşlara biri ağır, diğeri hafif olmak üzere farklı desenlerde, iki küp verildi. Daha sonra biri esnek, diğeri esnek olmayan, farklı renklerde i ki ip verildi. Kuşların bu nesnelerle oynamasına olanak sağlandı. Ardından, kuşlara iki yiyecek düzeneği gösterildi.

Hipertansiyon Avcıları

Türk Kardiyoloji Derneği tarafından düzenlenen ve Novartis’in koşulsuz desteğiyle gerçekleştirilen Hipertansiyon Avcıları Yarışması’nın kazananları ödüllerini Dünya Hipertansiyon Günü’nde aldı.

Sayfalar

Online

There are currently 0 users online.