Yan taraftaki kutucuktan site içerisinde arama yapabilirsiniz...→→→→→→→→

 

Haber/Olay

Bilim ve Teknoloji Dünyasından Haberler Olaylar

Yeni Dinozor: Soriatitan golmayensis

İspanyol fosilbilimci Rafael Royo ve ekibi Soriatitan golmayensis adını verdikleri yeni bir dinozor türü keşfetti. İspanya’nın Soria bölgesinde bulunan fosilin otçul bir dinozor türüne ait olduğu belirtildi. Fosilbilimciler dinozora ait bir diş, üç kaburga kemiği, kuyruğuna ait bir kemik parçası, bacak ve kalça kemikleri buldular. Uzunluğu on dört metre kadar olan dinozorun yaklaşık yüz otuz milyon yıl önce yaşadığı düşünülüyor.


Kaynak: Bilim Çocuk Dergisi - Ekim 2017

Soriatitan golmayensis

Ihlamur Ağacından Su Arıtıcısı

ABD’deki Maryland Üniversitesinden bir grup mühendis, suyu arıtmak için odundan yararlandılar. Araştırmada mühendisler ıhlamur ağacından aldıkları odun kesitine paladyum adı verilen bir madde emdirdiler. Daha sonra belirli bir miktar suyun içine zehirli bir boya karıştırdılar. Bu karışımı odun kesitinin üzerine damlattıklarında karışım, odunun içindeki doğal kanallarda ilerlerken içeriğindeki zehirli boya, paladyum tarafından tutularak sudan ayrıştı.

Kurbağa Derisinden Grip İlacı

ABD’deki Emory Aşı Merkezi ve Hindistan’daki Rajiv Gandhi Biyoteknoloji Merkezinden bilim insanları Hindistan’ın güneyinde yaşayan Güney Hindistan kurbağaları üzerinde bir araştırma yaptı. Bu kurbağaların derisinden salgılanan mukusun içeriğinde peptit adı verilen protein parçaları bulunuyor. Bu peptitlerin kurbağalarda bakterilere karşı savunma amacıyla kullanıldığı biliniyordu. Bu araştırmada bunların bazı virüslere, örneğin grip virüsüne karşı da etkili olduğu bulundu.

Güney Hindistan Kurbağası

Elektrik Üreten İplik Üretildi

ABD’deki Teksas Üniversitesi ile Güney Kore’deki Hanyang Üniversitesinden bir grup araştırmacı, elektrik üreten bir iplik geliştirdi. Yalnız bu ipli k bildiğimiz iplik gi bi pamuk ya da yün gibi malzemelerden değil, karbon nanotüp adı verilen çok ince bir malzemeden yapılmış. Çok iyi bir iletken olan karbon nanotüplerden yapılan bu ipi tuzlu suya batırdıklarında ve gerip gevşetti klerinde ipin elektrik ürettiğini gördüler. Hatta bu elektrik enerjisiyle küçük bir lambayı yakmayı başardılar. Bu yolla mekanik enerjiden elektrik enerjisi elde edebi ldiklerini kanıtladılar.

Güneş Fırtınası Radyasyonu Artırdı

Güneş Fırtınası Nedeniyle Mars Yüzeyindeki Radyasyon Miktarı Arttı

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından 2013 yılında Mars’ın yörüngesine MAVEN adlı bir uzay aracı gönderildi. Bu araç sayesinde elde edilen son bilgilere göre Mars yüzeyi, 12 ve 13 Eylül 2017 tarihlerinde güneş fırtınası nedeniyle yüksek düzeyde radyasyona maruz kaldı. Bilim insanları bu tür fırtınaların Mars atmosferi üzerindeki etkilerini araştırıyor.

Kuşlar Oynayarak Öğreniyor

ABD’deki York ve St. Andrews üniversitelerinden araştırmacılar Yeni Kaledonya kargaları ve kea papağanları üzerinde bir araştırma yaptı. İki kuş türünün de yer aldığı iki ayrı grup oluşturulan bu araştırmada, birinci gruptaki kuşlara biri ağır, diğeri hafif olmak üzere farklı desenlerde, iki küp verildi. Daha sonra biri esnek, diğeri esnek olmayan, farklı renklerde i ki ip verildi. Kuşların bu nesnelerle oynamasına olanak sağlandı. Ardından, kuşlara iki yiyecek düzeneği gösterildi.

Hipertansiyon Avcıları

Türk Kardiyoloji Derneği tarafından düzenlenen ve Novartis’in koşulsuz desteğiyle gerçekleştirilen Hipertansiyon Avcıları Yarışması’nın kazananları ödüllerini Dünya Hipertansiyon Günü’nde aldı.

Sonsuz Ateş Şelalesi

ABD’nin New York eyaletinde bulunan ve sönmeyen ateşiyle bilinen küçük bir şelalenin, yeni bir tür enerji kaynağı sakladığı anlaşıldı. Araştırmalar, sönmeyen ateşi besleyen doğalgazın farklı bir kimyasal tepkimede oluştuğunu ortaya koydu.

Bitkilerde Konuşuyormuş

Bilim insanları, bitkilerin akustik titreşimler sayesinde iletişim kurduğunu ve çevreleri hakkında bilgi topladıklarını tespit etti.

Nasa Linux Dedi

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) bilgisayarlarında kullanılan işletim sisteminin Windows XP’den Linux’a çevrileceğini açıkladı. ABD’li yetkililer,uzay laboratuvarında gerçekleştirilen görevlerde istikrar ve güvenilirliği artırmak için bu kararın alındığını belirtti.

Sayfalar

Online

There are currently 0 users online.